Telegram’ın Sahibi Pavel Durov Kimdir?

Çocukluk Dönemleri

Telegram’ın kurucusu Pavel DUROV (Pavel Valeriyeviç Durov), 10 Ekim 1984 yılında Rusya’nın Sankt-Peterburg, eski adıyla Leninfrad’da doğmuştur.
Babasının işi nedeniyle hayatının belli bir kısmını İtalya’da geçirdikten sonra Rusya’ya dönmüştür. Ağabeyinin programcı ve matematikçi olmasının Durov’un programlamaya olan merakında ve öğrenmesinde etkili olduğu söylenmektedir.

Küçük yaşlardan beri farklı bir karakter olan Durov, okul çağlarında programlama bilgisini, okulun internet sitesinin ‘ hoşgeldiniz’ sayfasını değiştirerek ve bu sayfaya sevmediği öğretmenini aşağılayan cümleler yazarak belli etmiştir.

VKontakte Girişimi

2006 yılında Rusya’daki Sankt-Peterburg Eyalet Üniversitesi’nde Filoloji bölümünden mezun olmuştur. İki kardeş üniversiteyi bitirdikten sonra aynı yıl V-Kontakte’yi kurmuşlardır.

Facebook ile benzer bir yapıya sahip olan V-Kontakte, ilk etapta yalnızca Rusça olarak yayınlanmıştır. Zamanla popüler hale gelen bu sosyal ağın değeri, şu anda $350.000.000’a kadar yükselmiştir.

VKontakte, St. Petersburg’un ünlü Singer House binasının 5. ve 6. katında geliştiriliyordu ve 2012 yılında P.Durov ve bazı VKontakte çalışanları pencereden kağıt uçaklar fırlatmaya başlarlar. Fakat uçak yapmak için 5000 rublelik banknotları tercih ederler…

O gün St. Petersburg sokakları 1000 sterlin değerinde kağıt uçakla buluşmuştur.

Durov kardeşlerin büyük emeklerle kurdukları şirket, 2011 yılında yani yaklaşık 5 yıl sonra siyasi nedenlerle hükûmet ile birtakım sorunlar yaşamıştır. Hükûmetle yaşadığı sorunlar artarak devam ettiği için 2013 yılının Kasım ayında VK’nın %12 hissesini başka bir sosyal ağ olan Mail.ru’nun sahibi Ivan Tavrin’e satmak durumunda kalmıştır.

2014 yılında VK’nın büyük bir kısmını elinde bulunduran Mail.ru, hisselerin tümünü eline geçirerek VK’nın başına tamamen geçmiştir.

Rusya'yı Terk Ediyorlar

Pavel Durov, VK’yı kaybetmekle beraber hükûmetle de çeşitli sıkıntılar yaşamıştır. 2013 yılında Moskova’da bir polis memuruna çarpmak ile suçlanmıştır fakat savunmasında araba kullanmayı bile bilmediğini dile getirerek bu suçlamayı reddetmiştir.

Halen araba kullanmayan Durov ile birlikte sürekli olarak yer değiştiren ağabeyi, bir kaç sadık Vkontakte çalışanı ile birlikte yurt dışına çıkmaktan başka şansları kalmadığı için ABD’nin New York eyaletine giderek izlerini kaybettirmişlerdir.

Telegram Doğuyor!

Yeni projelerini yapmak üzere çalışmalara başlamışlardır. Bu sırada proje hakkında bilgi almak isteyen The Moscow Times gazetesi için, Pavel Durov küçük bir görsel mesaj göndermiştir. Social Network filminden Sean Parker’ın yatırımcılara gösterdiği orta parmak işaretini gazeteye fotoğraf olarak göndermiştir.

Durov kardeşlerin gizli projesi olan, şifrelenmiş bir algoritma ile özellikle Rusya üzerinde popüler olan sosyal mesajlaşma platformu olan Telegram’ı bu sayede kurmuşlardır.

Böylece Durov kardeşlerin Telegram dönemi başlamıştır.

Telegram bugün 100 milyondan fazla kişinin kullandığı bir mesajlaşma platformu haline gelmiştir. Raporlara göre Durov, Telegram’ı ayakta tutabilmek için her ay yaklaşık $1.000.000 harcama yapmaktadır. Dört çalışanıyla beraber Airbnb üzerinde ev kiralayan Durov, dünyayı gezmeye devam ediyor.

2014 yılında Pavel Durov, 30 yaş altı en fazla gelecek vadeden Kuzey Avrupalı lider olarak gösterilmiştir.

Whatsapp, gizlilik ve güvenlik problemleri nedeniyle gündeme geldiği dönemde kullanıcılarının gizliliğini her zaman ön planda tutan Durov, şöyle bir açıklama yapmıştır.

Siz, yani kullanıcılarımız tek önceliğimiz oldunuz ve her zaman olacaksınız. Diğer popüler uygulamalardan farklı olarak, Telegram’ın rapor vermek zorunda olduğu hissedarlar veya reklamverenler yoktur.
Pazarlamacılar, veri madencileri veya devlet kurumları ile anlaşma yapmayız.

Ağustos 2013’te Telegram’ı kullanıma sunduğumuz günden bu yana, kullanıcılarımızın özel verilerinin tek bir baytını üçüncü taraflara satmadık, paylaşmadık. Bu şekilde çalışıyoruz çünkü Telegram’ı bir kuruluş veya uygulama olarak görmüyoruz. Bizim için Telegram bir fikirdir; bu gezegendeki herkesin özgür olma hakkı olduğu düşüncesidir.