Telegram Hakkında

Telegram Grupları ve Kanalları Arasındaki Farklar Nelerdir?

Telegram gruplarını arkadaşlarınız ve aileniz ile bir şeyler paylaşmak/iletişime geçmek için kullanabilirsiniz. Telegram gruplarının üye limiti 200.000’dir. Gruba önceden gönderilen mesaj ve dosyaların, gruba yeni girenler tarafından görülüp görülmeyeceğini seçebilirsiniz.

Yöneticilerin ayrıcalıklı özellikleri sayesinde spam mesajlar gönderen üyeleri gruptan uzaklaştırmadan direkt olarak susturabilir veya kademeli olarak sticker atmak, gif atmak, dosya atmak gibi aktivitelerini engelleyebilirsiniz.

Grupta genel olarak arka arkaya mesaj yazılmasına (flood) engel koyabilir, üyeleri 1. mesajdan sonra 2. mesajı göndermek için belirlediğiniz süre kadar bekletebilirsiniz.

Üyelerin yazıp sildiklerini, yöneticilerin üyelere uyguladıkları yaptırımları vs. kanal kayıtları arasında görüp, inceleyebilirsiniz.

Konuşma penceresinin en üstüne dilediğiniz bir mesajı sabitleyebilir, herkesin okumasını sağlayabilirsiniz. Örneğin grup kurallarının yazdığı bir mesaj varsa, bu sabitlenebilir.

Kanallar ise tek yönlü iletişim kurulan bir çeşit duyuru alanlarıdır. Yalnızca kanal sahibi, kanalın adı ile bir şeyler gönderebilir. Aboneler tarafından mesaj görüldükçe mesajın sağ alt köşesindeki okunma sayacı artmakta, mesajın kaç kişiye eriştiği takip edilebilmektedir. Sınırsız sayıda aboneye sahip olabilirler. Yani kanalınızı dilediğiniz kadar aboneye ulaştırabilirsiniz.

Gruplarda üyeler grupta kimlerin olduğunu gizlilik ayarları sınırları çerçevesinde görebiliyorken, kanallarda bu mümkün değildir. Üyelerin bilgilerini ve kimler olduklarınız yalnızca kanal yöneticileri görebilirler. Üyeler yalnızca abone sayısını görebilirler.

Gruplar, kitleler ile sohbet edebilmenizi,
Kanallar, kitlelere duyuru yapabilmenizi sağlar.İlginizi Çekebilir