Telegram'dan Haberler

Durov: “iCloud Artık Tescilli bir İzleme Silahı”

Apple, FBI’ın baskıları sonucunda iOs Kullanıcılarının iCloud’da barınan verilerini uçtan uca şifrelemekten vazgeçtiğini duyurdu.

Reuters kaynaklı habere Telegram Kanalı üzerinden yorum yapan VKontakte ve Telegram’ın CEO’su Pavel DUROV: “Icloud resmen izleme silahı haline geldi. Özel mesajlarınızı içeren uygulamaların yedeklerini Icloud üzerinde tutmanız, sorunun bir parçasıdır” dedi.

Apple’a ilgili konu ile alakalı olarak soru yöneltildiğinde ise sorulara cevap vermediler.

2014 Yılında iCloud’a uçtan uca şifreleme özelliği getiren Apple’ın 2020 yılında FBI’ın baskıları ile bundan vazgeçmesi, bir çok güvenlik zafiyetini beraberinde getireceğe ve iOs kullanıcılarının kişisel verilerini riske atacağa benziyor.

FBI’ın baskısı ile uçtan uca şifrelemekten vazgeçen Apple ve ufak mahkeme kararları ile kullanıcılarının verilerini derhal hükumetler ile paylaşan Whatsapp’ın bu tutumları, akıllara kullanıcılarının mesajlarını Rusya hükumeti ile paylaşması istendiğinde reddeden Telegram’ı getiriyor. (bkz. Telegram mesajları paylaşmadı, Ruslardan cezayı yedi!)

Telegram’ı özel yapan şey, diğerlerinin aksine, bugüne kadar kimseye, hükumetlere dahi hiçbir koşulda tek bir kilobyte bilgi vermemiş olmamızdır.

Pavel DUROVİlginizi Çekebilir