Telegram'dan Haberler

Telegram’daki Rehberime Başkaları Erişebilir mi?

Yaklaşık 1 hafta önce gece yarısı kullanıcılarına “kullanıcı verilerinin tamamını ticari faatliyetlerinde kullanabilmek” için gönderdiği sözleşme güncellemesinin ardından Whatsapp’a boykot sürüyor! Telegram’a geçiş yapan kullanıcıların merak ettiği bir söylenti olan “Telegram rehberime başkası erişebilir mi?” sorusuna cevap vereceğiz.

Sosyal medyada Telegram hakkında yaygın bir şekilde dolaşan söylentilerden bir diğeri ise “Telegram kullanırken numara değiştirirseniz, rehberiniz bir başkası tarafından görülebilir” şeklinde…

Bu söylentiyi ortaya atan kimselerin amaçlarının Whatsapp’ın uğradığı kaybın bir şekilde önüne geçebilmek olduğu aşikâr…

Telegram’ın rehber yapısı, Whatsapp’ın aksine; telefonunuzdaki rehberinizden bağımsızdır. Bunun sebebi ise, teknik bir problem veya çalınma/kaybolma durumlarında rehberinizi kaybetmenizin önüne geçmektir.

Telegram, rehberinizi kendi hafızasına ve bulut sunucularına alarak, telefon numaranızla entegre eder. Telefon numaranız ile giriş yaptığınız bütün cihazlarda, rehberinizdeki bütün kişiler rehberinizle birlikte sunulur

Ortaya atılan söylentinin özeti şudur:

Telegram, mevcut telefon numaranıza entegre olarak bütün rehberinizi kaydetti ve siz de numaranızı değiştirdiniz.
Eğer eski numaranız birisine satılırsa ve satın alan kişi sizin eski numaranızla Telegram’a giriş yaparsa, rehberiniz kendisine gidecektir. Çünkü sizin önceki numaranız Telegram’a kayıtlıydı ve rehberiniz de numaranıza entegre edilmişti. Ancak yeni numaranız ile Telegram’a giriş yaptıktan sonra, eski numaranızı yenisi ile güncellerseniz, eski numaranız ile rehberiniz arasındaki entegrasyon kopartılacak, rehberinize erişim yetkisi yeni numaranıza verilecektir. Ortada bir güvenlik zafiyeti söz konusu değildir.

Yeni bir numara aldığınızda, bütün sosyal ağlarınızdaki ve banka hesaplarınızdaki kayıtlı telefon numaralarınızı güncellemiyor musunuz? Bu durumu tıpkı bunun gibi düşünebilirsiniz.

Bu mantıkla yaklaştığınızda Instagram hesabınızda eğer eski numaranız kalmaya devam ediyorsa ve numaranız bir başkasına geçerse, eski numaranızın yeni sahibi Instagram’da “Şifremi unuttum” diyerek SMS yöntemi ile sizin hesabınızı ele geçiremez mi?

Tamamen kafa karıştırmak ve Telegram üzerinden negatif algı yaratmak için yayılan bu söylentiye, lütfen kulak asmayınız.

Whatsapp uygulaması, rehberinizi kendi hafızasına alıp, size bütün cihazlarda sunmak gibi bir yeteneğe sahip olmadığından; telefonunuz kapandığı anda bilgisayarınız da dahil hiçbir cihazınızdan erişilemez olduğundan, böyle bir söylentinin yayılmasına yol açmış olabilir.

Telegram kullanıyorum, numaramı değiştirirsem rehberime ne olur?

Günümüzde yayın hayatını sürdüren bütün sosyal mecralarda ve kişisel banka hesaplarınızda da olduğu gibi, yeni telefon numaranızı Telegram’da “numaramı güncelle” seçeneği kullanarak güncellemeniz yeterlidir.

Telegram, ticari kaygılar doğrultusunda sizlerden nasıl daha fazla veri alabileceğinin derdine düşmez!
Kullanıcılarının gizliliği ve güvenliği, Telegram’ı Telegram yapar.
Güvenliğiniz bize emanet!
Bizimle kalın!

Hemen Telegram İndirin ve Özgür İletişimin Tadını Çıkartın!İlginizi Çekebilir